Przejdź do głównej zawartości

Ostatni post

Wielkie testowanie karmy Petvita

Na początku czerwca rozpoczęliśmy testowanie suchej i mokrej karmy Petvita. Muszę przyznać, że jest to nasza pierwsza współpraca i jestem z niej bardzo zadowolona. Wszystko co widzisz na zdjęciu, dostaliśmy do testowania. Sporo tego, nie? Do tego przesyłka przyszło ekspresowo, bo już na drugi dzień od zgłoszenia! Wielki plus dla Petvity i sklepu Krakvet ;)
W paczce można było znaleźć: - próbki karm jakie Petvita ma w swojej ofercie (darmowe próbki możesz zamówić tutaj) - 2 puszki karmy mokrej o smaku koniny, - 2 puszki karmy mokrej o smaku łososia, - 2 puszki karmy mokrej o smaku jagnięciny, - worek karmy suchej o smaku kurczaka 2,5 kg, - przysmaki treningowe 😍 - kubek do odmierzenia odpowiedniej ilości karmy.
Ale co to jest tak właściwie Petvita?  Petvita to marka holistycznych i bezzbożowych karm dla psów i kotów. Oferują kompleksowe i naturalne karmy dla naszych pupili. 
Karma holistyczna?  Karma holistyczna to wzorcowe i idealne żywienie dla Twojego pupila. Głównym celem karmy…

Spacer na sześciu łapach - dlaczego jest tak ważny?


Dla wielu ludzi spacer z czworonogiem kojarzy się tylko z załatwieniem potrzeb fizjologicznych. Kilka minut i szybciutko do domu, bo zimno albo akurat w telewizji leci ulubiony serial. Jeżeli zdarzy się to raz na jakiś czas - nie ma problemu, natomiast jeżeli tak wyglądają codziennie wasze spacery - koniecznie przeczytaj ten artykuł i poznaj zalety i wpływ długich spacerów na zachowanie psa. 

Co spacer daje psu?

To samo, co nam. Czyli wyjście poza swój dom, w którym spędza najwięcej czasu. Z tym, że my wychodzimy z domu do pracy, sklepu, znajomych itd. Ale to nie jest wyjście na typowy spacer, żeby się odprężyć, pomyśleć, przebywać wśród zieleni. Chcę abyś zrozumiał, że ludzie mają więcej powodów, aby wyjść z domu. Pies jest zdany tylko na nas, bo to od nas zależy kiedy wyjdziemy z nim na dwór, gdzie i na jak długo.  Pewnie Ty też popadłbyś w depresję jakbyś kilka dni albo tygodni siedział w czterech ścian bez wychodzenia.
Spacer zaspokaja życiowe potrzeby Twojego czworonoga, i nie mówię tutaj wyłącznie o potrzebach fizjologicznych, ale również o aktywności fizycznej i psychicznej. 

Zaspokojenie potrzeb fizycznych

Bardzo ważne jest, aby dbać o kondycję swojego pupila. Spacer to świetny moment, aby pies mógł w końcu szaleć i rozładować energię. Na 5 minutowym spacerze jest to niewykonalne. A co jeśli mam ogródek przy domu? Niestety, on nie załatwia sprawy. Dla psa wciąż jest to to samo otoczenie, które zna. Zauważ, że Twój pies albo śpi w ogrodzie albo ogląda, co dzieje się za ogrodzeniem. Stwierdzenie "zmęczony pies, to szczęśliwy pies" odgrywa tutaj istotną rolę. Twój psiak będzie na pewno jeszcze szczęśliwszy jeżeli poświęcisz mu czas i uwagę na spacerze, a nie puścisz samopas. Pobaw się z nim jego ulubioną zabawką, rzuć piłkę (byle nie 1000 razy aż padnie z wycieńczenia) albo po prostu zabawcie się w ganianego. A może biegasz? Weź swojego czworonoga na wspólny jogging, razem raźniej! Pamiętaj tylko, żeby dostosować tempo i długość trasy do niego. Ty też raczej na początku nie przebiegłeś 10 km ; ). 

Zaspokojenie potrzeb psychicznych 

Cieszę się, że powiększa się grono osób, które zdają sobie sprawę z tego, że nie wystarczy tylko aktywność fizyczna. 
Psy wychodząc na dwór rozpoczynają od węszenia, czego tylko się da. W ten sposób pozyskują informację o innych psach, który z nich był wcześniej na spacerze, kto pojawił się nowy na dzielnicy. Można by to porównać do naszego przesiadywania na Facebook'u. Też czerpiemy z niego informację o znajomych czy rodzinie. Często widzę, że właściciel wścieka się na psa, że co chwilę się zatrzymuje i węszy. Nie denerwuj się na psa, taka jego natura. My pozyskujemy informacje przez rozmowę, a psy w dużej mierze poprzez węch. 
Dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeb psychicznych psa jest nauka lub powtarzanie komend. Zazwyczaj uczymy nasze psiaki w domu. Ale chyba nie chcesz, aby Twój psiak wykonywał te komendy tylko w domu? Przecież nie o to chodzi. A często się tak dzieje, ponieważ na spacerze występuje dużo bodźców i rozproszeń, które nie są obecne w domu. Warto więc ćwiczyć komendy czy sztuczki w innych miejscach niż tylko w naszym domostwie. 

Czy spacer nie może być po prostu... spacerem? 

Oczywiście, że może! Nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Lepszy zwykły spacer niż żaden ; ). Byle był to spacer, a nie wypad do sklepu po bułki i przywiązanie psa do barierki. 
Nie musimy za każdym razem spinać się i tworzyć scenariusz naszego spaceru. Ja czasami biorę smycz w rękę i idziemy z Riko. Po prostu. Przed siebie. Nie ćwiczymy żadnych komend, nie biegamy po łące. Jednak pozwalam mu węszyć, gdzie tylko chce. Pozwalam mu również wybierać trasę, aby jednak ta "bez udziwnień" przechadzka była dla niego interesująca. Ciekawe, czemu często ta trasa kończy się na wybiegu? ; ) To pytanie raczej do Riko, nie do mnie ; ).


O czym jeszcze warto pamiętać?

1. O psich kompanach. Może jest w Twojej okolicy psiak, którego Twój pupil uwielbia? Pomyśl o wspólnym spacerze. Pamiętaj, że Twój pies potrzebuje również kontaktu z innym przedstawicielem tego gatunku. A przy okazji Ty poznasz kogoś nowego. Same zalety ;)! 
2. Nie zapomnij również o wygodnych szelkach lub obroży dla Twojego czworonoga. Nie ma nic gorszego niż uwierające lub za ciasne szelki czy obcierająca obroża. I jak tu się cieszyć ze wspólnego spaceru? 
3. Staraj się wybierać różne trasy czy miejsca na spacer. Raz idźcie na łąkę, kolejnym razem do lasu (pamiętaj o zabezpieczeniu psa przed kleszczami!). Jeżeli za każdym razem będziecie szli tą samą trasą w to samo miejsce, spacer zamiast przyjemny, zrobi się nudny. Dla Ciebie, ale również dla Twojego psa. 

Podsumowanie

Spacer odgrywa bardzo ważną rolę w życiu psa. Dlatego, jeżeli wcześniej o tym nie wiedziałeś lub nie przywiązywałeś do tego aż tak wielkiej wagi - mam nadzieję, że ten artykuł wszystko Ci rozjaśnił. Dla mnie najważniejsza jest myśl, że chcę aby mojemu psu było ze mną jak najlepiej. Zawsze zadaję sobie pytanie, czy gdyby Riko umiał mówić, nie miałby do mnie pretensji, że nie poszliśmy na spacer bo wolałam obejrzeć film? Bo mi się nie chciało? Bo miałam zły humor? 
Spacer ma być dla Ciebie jak i dla Twojego pupila przyjemnością. A dla mnie przyjemnością jest patrzenie, jak mój Riko jest szczęśliwy ; ). 

Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam fantastycznych spacerów ; )!
Podzielcie się zdjęciami Waszych szczęśliwych psiaków na spacerze ; )Komentarze

Popularne posty

Polub nas

Nasz Instagram