Przejdź do głównej zawartości

Ostatni post

Wielkie testowanie karmy Petvita

Na początku czerwca rozpoczęliśmy testowanie suchej i mokrej karmy Petvita. Muszę przyznać, że jest to nasza pierwsza współpraca i jestem z niej bardzo zadowolona. Wszystko co widzisz na zdjęciu, dostaliśmy do testowania. Sporo tego, nie? Do tego przesyłka przyszło ekspresowo, bo już na drugi dzień od zgłoszenia! Wielki plus dla Petvity i sklepu Krakvet ;)
W paczce można było znaleźć: - próbki karm jakie Petvita ma w swojej ofercie (darmowe próbki możesz zamówić tutaj) - 2 puszki karmy mokrej o smaku koniny, - 2 puszki karmy mokrej o smaku łososia, - 2 puszki karmy mokrej o smaku jagnięciny, - worek karmy suchej o smaku kurczaka 2,5 kg, - przysmaki treningowe 😍 - kubek do odmierzenia odpowiedniej ilości karmy.
Ale co to jest tak właściwie Petvita?  Petvita to marka holistycznych i bezzbożowych karm dla psów i kotów. Oferują kompleksowe i naturalne karmy dla naszych pupili. 
Karma holistyczna?  Karma holistyczna to wzorcowe i idealne żywienie dla Twojego pupila. Głównym celem karmy…

Nie dla psa kiełbasa, czyli czego pies jeść nie może

Zbliżają się święta Wielkanocne, czyli czas kiedy nasze stoły uginają się od pysznego jedzenia. Jajka, różnego rodzaju kiełbasy, świeży chleb, ulubiony przez nas wszystkich bigos oraz przepyszny mazurek czy babka. Na samą myśl o tych rarytasach cieknie ślinka. Ale nie tylko nam. Mój Riko tylko czeka aż coś spadnie ze stołu czy blatu, bo zgodnie z jego zasadami "to co na podłodze, to jego". Niestety nie wszystkie produkty są zdrowe dla naszego pupila. Zebrałam tutaj kilka, które z pozoru mogą wydawać się bezpieczne dla psa, ale niestety nie są. Uwaga, ostrzeżenie - po przeczytaniu wpisu możesz zrobić się głodny, także zaleca się mieć coś dobrego pod ręką!

1. Czekolada

Czekolada zawiera teobrominę, która jest szczególnie toksyczna dla psów, ale też dla kotów. Substancję tą znajdziesz również w herbacie, kawie i coli. Zwierzęcy metabolizm sprawia, że czekolada jest wchłaniana znacznie wolniej niż u człowieka i wydala związki w niej zawarte, które kumulują się w organizmie. Wpływa negatywnie na działanie serca i zjedzenie nawet jednej tabliczki  powoduje już zatrucie. 


2. Winogrono i rodzynki

Zjedzenie winogron i rodzynek powoduje ostrą niewydolność nerek z bezmoczem. Niestety, na razie nie wiadomo jaka substancja zawarta w winogronie powoduje zatrucie. 

3. Orzechy Macadamia 

Posiada on toksyczne związki dla psów, a symptony pojawiają się już po upływie 12 godzin od spożycia. Najczęściej są to objawy nerwowe i niestety kończą się zejściem śmiertelnym. Zanim zaczniesz częstować swojego psa kawałkiem ciastka, sprawdź jego skład i upewnij się, że nie zawiera on toksycznych związków. 

4. Cebula i czosnek

Cebula może być przyczyną biegunek i niedokrwistości hemolitycznej, a czosnek wymiotów. Zawierają one bowiem tiosiarczan sodu, który jest toksyczny dla organizmu Twojego pupila. Zdanie co do szkodliwości czosnku jest podzielone. Ma on pozytywną opinię w przemyśle farmaceutycznym, kulinarnym i spożywczym. Jednak weterynarze nie zalecają częstego stosowania czosnku w diecie psa, ponieważ po przekroczeniu ilości 0,5%  na masę ciała zwierzęcia wywołuje objawy zatrucia. 

5. Ciasto drożdżowe

Po spożyciu ciasta drożdżowego dochodzi do zaburzeń przewodu pokarmowego. Rozszerzenie żołądka, wzdęcia jelit, utrudnione oddychanie - to pojawiające się objawy za sprawą nadmiernie produkowanego dwutlenku węgla. Ponadto możemy spodziewać się stanu po upojeniu alkoholem przez obecność fermentacji alkoholowej. Zatem lepiej trzymać wypieki w niedostępnym miejscu dla zwierzaka. 

fot. kwestia smaku

6. Alkohol 

Alkohol wywołuje podobne objawy u psów jak u ludzi. Ma działanie narkotyzujące i uzależniające, a to za sprawą głównego składnika - etanolu. Dodatkowo, wiele trunków zawiera cukier, a on z kolei prowadzi do otyłości i cukrzycy. Niewielka ilość alkoholu może być niebezpieczna dla życia i zdrowia psa. 

7. Awokado

Owoc ten zawiera silnie trującą substancję zwaną persin. Zjedzenie nawet jednego awokado może wywołać biegunkę, wymioty, niewydolność oddechową i krążeniową u Twojego psa. 

8. Sól

Powiedzenie ,,Nie dla psa kiełbasa" ma tutaj głębsze znaczenie. A to z powodu tego, że dużo soli znajduje się w wędlinach. W naszej kuchni króluje sól i jest dodawana do większości (jak nie wszystkich) potraw. Psy wykazują małe zapotrzebowanie na sól, która jest już w jego karmie i pokrywa całkowite dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek. 


Pamiętaj, że podając swojemu psu "zakazane" dla niego produkty narażasz jego zdrowie i życie. A przecież najbardziej zależy nam na tym, aby nasz przyjaciel był z nami jak najdłużej. Dlatego niech nie skusi Cię jego słodka i prosząca mina oraz niewinne i urocze oczka. To Ty jesteś odpowiedzialny za swojego pupila, on nie myśli o konsekwencjach zdrowotnych w przyszłości. 
Riko jeszcze do niedawna podkradał wszystko, co znalazło się na stoliku, kiedy wychodziliśmy z domu. Szybko nauczył nas, że musimy chować przed nim wszystko. 
A Twojemu psu co udało się ukraść ?  Komentarze

Popularne posty

Polub nas

Nasz Instagram