Przejdź do głównej zawartości

Ostatni post

Wielkie testowanie karmy Petvita

Na początku czerwca rozpoczęliśmy testowanie suchej i mokrej karmy Petvita. Muszę przyznać, że jest to nasza pierwsza współpraca i jestem z niej bardzo zadowolona. Wszystko co widzisz na zdjęciu, dostaliśmy do testowania. Sporo tego, nie? Do tego przesyłka przyszło ekspresowo, bo już na drugi dzień od zgłoszenia! Wielki plus dla Petvity i sklepu Krakvet ;)
W paczce można było znaleźć: - próbki karm jakie Petvita ma w swojej ofercie (darmowe próbki możesz zamówić tutaj) - 2 puszki karmy mokrej o smaku koniny, - 2 puszki karmy mokrej o smaku łososia, - 2 puszki karmy mokrej o smaku jagnięciny, - worek karmy suchej o smaku kurczaka 2,5 kg, - przysmaki treningowe 😍 - kubek do odmierzenia odpowiedniej ilości karmy.
Ale co to jest tak właściwie Petvita?  Petvita to marka holistycznych i bezzbożowych karm dla psów i kotów. Oferują kompleksowe i naturalne karmy dla naszych pupili. 
Karma holistyczna?  Karma holistyczna to wzorcowe i idealne żywienie dla Twojego pupila. Głównym celem karmy…

O nie! Mój pies ma kleszcza.

Temperatura powyżej zera, coraz dłuższe i cieplejsze dni, więcej słońca i od razu chce się wychodzić z psem na długie spacery. Przecież całą zimę czekaliśmy właśnie na to. Zmartwię Cię - nie tylko my. 

Co to jest kleszcz?

Kleszcz to mały pasożyt z gromady pajęczaków. Osiąga niewielkie rozmiary: samica 3-4 mm długości, samiec 2,5 mm. Kleszcze pastwiskowe posiadają tylko narząd dotyku i węchu, natomiast kleszcze łąkowe mają parę oczu prostych położonych po bokach tarczy grzbietowej. Najważniejszą rolę spełnia tzw. narząd Hallera, będący dla nich narządem węchu, który leży na stopach pierwszej pary odnóży To dzięki niemu wyczuwają swoją ofiarę, nawet z 20 metrów! Narząd ten jest szczególnie wrażliwy na ciepło, dwutlenek węgla (wydychany przez żywiciela) i dotyk. Gdy kleszcz czeka na żywiciela, wyciąga odnóża ku górze i macha nimi, by zlokalizować cel. Gdy nasz pies znajdzie się zbyt blisko pasożyta i na dodatek kleszcz wyczuje żywiciela, bez najmniejszych skrupułów wpełznie na jego ciało.
fot. wikimedia

Gdzie kleszcz bytuje?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Tak byłoby najłatwiej - po prostu wystarczyłoby omijać te miejsca. Jeszcze do niedawna kleszcza można było spotkać tylko w miejscach wilgotnych, wręcz podmokłych. Teraz - wszędzie. Pasożyty te przystosowały się do przebywania w miejscach suchych i nasłonecznionych, np. w sadach, na łąkach, wszelkiego rodzaju nieużytkach, ale także na pasach zieleni, szczególnie blisko ruchliwych chodników i ulic. Także nawet na zwykłym spacerze w parku możemy mieć tą (nie)przyjemność spotkania się z nimi. 

Jak dochodzi do zarażenia?

Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne - jego ślina zawiera substancję znieczulające i hamujące krzepliwość krwi, dlatego może on żywić się krwią ofiary nawet kilka dni. Pasożyt pijąc krew Twojego zwierzaka, wymiotuje, uwalniając w ten sposób czynniki zakaźne. 


Najczęstsze choroby przenoszone przez kleszcza

To żadna nowość, że najgroźniejszą chorobą odkleszczową dla Twojego pupila jest babeszjoza. Babeszjozę wywołują pierwotniaki - najczęściej Babesia canis i Babesia gibsoni. Choroba ta powoduje rozpad czerwonych krwinek i hemolizę. Okres inkubacji wynosi od kilku dni do nawet 3 tygodni. Nieleczona grozi śmiercią. 
Najczęstsze objawy to:
- bardzo wysoka gorączka ( od 40͒ C do 42͒ C),
- krwiomocz,
- żółtaczka,
- biegunka,
- bardzo blade błony śluzowe. 


Borelioza to choroba która występuje u psów, ale również u ludzi. 
Chorobę tą wywołują bakterie - Borelia burgdorferi, Borelia afzelli i garinii. 
Borelioza to ciężka choroba do zdiagnozowania, bo jej objawy najczęściej występują po 2-5 miesiącach od ukąszenia i to tylko u bardzo małej liczby psów. 
Objawy, które możemy zauważyć:
- nawracające gorączki, 
- apatyczność, 
- obrzęki stawów i kulawizny, 
- padaczka.

Jak wyjąć kleszcza?

Trzeba to zrobić jak najszybciej. Najlepiej, gdyby wyciągnął go lekarz weterynarii. Jeżeli nie jest to możliwe, musisz zrobić to sam. 
Oto kilka wskazówek: 
1. Kleszcza nie wyciągamy palcami! Użyj pęsety lub specjalnych kleszczołapek, które możesz kupić w aptece lub przez internet. 
2. Kleszcza złap możliwe jak najbliżej skóry i wykręć. Dzięki temu jest większe prawdopodobieństwo, że wyciągniesz kleszcza w całości i jego zawartość nie dostanie się pod skórę zwierzęcia. 
Po wyjęciu kleszcza należy go spalić lub zmiażdżyć. Możesz to zrobić tylko po usunięciu go ze skóry zwierzęcia!

Profilaktyka

Jak powszechnie wiadomo - lepiej zapobiegać niż leczyć. Na rynku jest szeroki wybór preparatów przeciwko kleszczom m.in.: obroże, tabletki, spray'e, krople na kark (spot on). Ja stosuję dla Riko krople na kark. Łatwe aplikowanie, niska cena, dostępność, skuteczność - to moim zdaniem zalety tego produktu. Jedynym minusem jest to, że preparat działa tylko przez 4 tygodnie i trzeba pamiętać o aplikacji kolejnej dawki. Ale od czego są przypomnienia w telefonie? ;) 
Dobrze jest stosować preparaty przez cały rok. Oczywiście, nawet one nie dają 100% pewności, że nasz zwierzak nie złapie pasażera na gapę, ale tak jak już wcześniej pisałam - lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeszcze jedną możliwością jest sprawdzenie skóry psa po każdym spacerze. Dokładnie obejrzyj okolice pyska, uszy, brzuch, pachwiny i łapy. My z Riko mamy trochę utrudnioną sprawę ze względu na jego długą i gęstą sierść, ale mimo to nie poddajemy się ;).


Podsumowanie

Zaczyna się okres aktywności kleszczy, ponieważ robi się coraz cieplej.Kleszcze nie wiedzą jaka jest pora roku, więc mogą zaatakować nawet w lutym czy styczniu, kiedy temperatura pójdzie w górę.  Choroby odkleszczowe mogą zagrażać zdrowiu i życiu Twojego psa, dlatego zachęcam Cię do zabezpieczenia Twojego pupila przed tymi paskudnymi pasożytami już teraz.
Komentarze

Popularne posty

Polub nas

Nasz Instagram